Etiketter
Det här är en dessert i min smak. Den är fräsch, har trevlig syra och är inte så där sockertung som efterrätter kan vara.
Dessutom är den enkel att göra, så fram med kniv, skärbräda & Granny Smith – nu blir det äppelsorbet.
Det här behövs till 4 personer:
2 stora, syrliga Granny Smith
½ dl ganska stark äppeljuice
1 msk pressad citron
½ dl florsocker (ta mer om du gillar riktigt söta desserter)
1 msk glykossirap
4 msk calvados
ett gäng myntablad
Gör så här:
Kärna ur och fintärna äpplet. Lägg i frysen i minst 2 – 4 timmar (beroende på hur fint tärnat äpplet är).
Lägg de frysta äppeltärningarna i en mixer/matberedare. Ha i äppeljuice, pressad citron & glykossirap + så mycket florsocker som just du vill ha. Mixa grovt.
Lägg äppelmixet i frysen i ca 30 – 45 minuter. Rör om någon gång så det inte blir en fastfrusen isklump.
Lägg upp kulor av sorbeten i portionsglas eller skålar. (Går lättast om man formar ”ägg” med två skedar, tycker jag). Garnera med myntablad och häll 1 cl calvados över varje portionsglas.
Om man gillar mynta kan man strimla några blad och blanda ner i de äppelmixet.
Äppelsorbet åt jag första gången på en restaurant i byn Nothalten i Alsace. Restauranten drevs av ett uråldrigt par. Damen som serverade gick runt på artrosvärkta ben och muttrade ”Ja, ja, ich komme” till gästerna. Maken, i 85-års åldern, stod för matlagningen.
Men maten var god och sorbeten himmelsk. Så jag åkte hem och gjorde äppelsorbet jag också. Resultatet var gott, men resultatet såg ut som något katten hade släpat in.
Nu har jag hittat en äppelsorbet som både smakar som den i Nothalten – och som går att presentera på bild.