Etiketter

, ,

Ibland har man tur – som när snälla grannar kommer med godsaker. Härom dagen landade ett par knippen färska rödbetor i vårt kök. Tack för det A och H!

Rödbetorna fick bli basen i den här ugnsformen. Med feta, valnötter och lite honung blev det en riktigt smaklig höstmiddag.

Det här behövs till 2 personer:
5 – 6 stora rödbetor
olivolja
salt & svartpeppar
100 – 150 g fetaost
1 stor näve valnötter
timjan efter tycke och smak
1 – 2 msk honung

Servering
Klyftpotatis, risotto eller andra matgryn

Men du kan också välja att ha rödbetorna som förrätt med lite sallad, eller som tillbehör till en bit kött eller fisk. Då räcker de till 4 – 6 personer

Gör gärna så här:
Sätt ugnen på 200 grader. Skala rödbetorna och skär i klyftor. Lägg dem i en oljad ugnsform. Salta och peppra, strö gärna över lite timjan. Skjut in formen i ugnen i ca 30 minuter. (Men det beror på hur stora klyftorna är, och hur länge rödbetorna har legat i källaren).

Efter 15 minuter: Ta ut formen, rör runt rödbetorna. Smula över fetaost och toppa med valnötter. Sätt in formen i ytterligare ca 15 minuter.

Smält lite honung i en kastrull (eller använd rinnande honung) och ringla över betorna. Toppa med mer timjan.

Klart!

Det finns en variant där man byter ut fetaosten mot chèvre. Funderar på om inte det kan bli ännu godare – så jag ska nog testa det med de rödbetor som är kvar.