Etiketter
Konfiterad anka – eller confit de canard – är en fransk klassiker, en sådan där rätt som har skickats vidare från generation till generation.
Det är lätt att förstå varför. Saftig och smakrik anka som ugnsbakats i fett till den är så mör att den faller i bitar bara du petar på den med gaffeln.
Och det bästa av allt – det är superenkel matlagning. Man låter anklåren marineras i kylen över natten, trycker in dem i ugnen i ett par timmar, och på slutet får de lite stekyta i en panna.
Det är faktiskt inte svårare än att skiva och steka falukorv.
Men godare.
Det här behövs till 2 – 3 personer:
Kryddmarinad
2 anklår à ca 400 g
1 näve färsk timjan
2 vitlöksklyftor
2 lagerblad
1,5 msk salt, gärna havssalt
ganska rejält med nymald svartpeppar
Tillagning
ca 1 liter ankfett och/eller rapsolja
Tillbehör
rödvinssås, här finns ett recept
ugnsstekta (körsbärs)tomater, ca 150 g
Servering
gärna klyftpotatis och smörstekta haricots verts (gröna bönor)
Gör gärna så här:
Kryddmarinering. Skala och hacka vitlök. Hacka timjan, smula sönder lagerblad. Blanda detta med salt och nykvarnad peppar. Gnid in köttsidan av anklåren med kryddblandningen. Plasta dem och låt marinera i kylen i 12 – 24 timmar.
Tillagning. Sätt ugnen på 150 grader. Skölj anklåren så den salta kryddblandningen försvinner. Torka med hushållspapper.
Lägg låren i en gryta som tål att stå i ugnen. (OBS Anklåren ska ligga trångt, annars går det åt ännu mer olja). Häll på ankfett/rapsolja så att det täcker ankan. Värm upp grytan så att det precis börjar sjuda. Sätt in grytan i ugnen, dra ner värmen till 120 – 125 grader och låt ankan stå där i 3 – 3,5 timmar. Oljan ska bara nästan sjuda.
Ta upp anklåren ur fettet, och låt dem svalna en stund.
Under tiden gör du tillbehören: klyftpotatis (eller vad du föredrar) och rödvinssås.
Öka värmen i ugnen till 225 grader. Lägg tomaterna i en oljad ugnsform och låt dem ugnsbakas i ca 20 minuter. Koka haricots verts al dente. Här av vattnet och woka dem i lite smör eller olivolja. Smula över flingsalt.
Stek anklåren så de blir varma och får lite stekyta. Funkar utmärkt att steka i lite av fettet från ugnen.
Canard de confits ska egentligen ugnsbakas i ankfett, men det kostar så där en 240 kronor kilot i välsorterade butiker. Jag tror du förstår varför jag bara tog ett par deciliter ankfett och resten neutral rapsolja.

Jag har ätit anka ett par gånger i Frankrike men aldrig gjort själv. Kanske ska testa ändå, det verkar ju vara ganska smidigt att tillaga.
Ja, testa! Det är verkligen inte krångligt. Men man får ha ganska gott om tid för att fixa maten.
Jag har aldrig ätit konfiterad anka i Frankrike, men jag har gjort det på ”franska” krogar i Sverige – och jag tycker nog att min egen variant var godare
Pingback: Couvent des Jacobins och konfierad anka – en prefekt matchning | Vin, mat, Alsace