Etiketter

, , , , ,

grillad lax m kryddsmör o citron

Lax som blir pepprig av marinaden. Ett smakrikt kryddsmör…

Det här är mat som kan få vilken inbiten köttätare som helst att lägga en bit lax på grillen – och att äta den med ett nöjt och belåtet leende.

Det här behövs för 4 personer:
800 g laxfilé med skinnet kvar
salt & peppar
klotgrill & gärna ett halster

2 halverade citroner

Marinad
0,75 dl olivolja
0,25 dl pressad citron
3 vitlöksklyftor, skivade
1 spansk peppar, sköljd, urkärnad och skivad
ganska mycket salt

Kryddsmör
ca 1 dl smör (100 g)
1 – 2 vitlöksklyftor
en näve örtkryddor. T ex timjan, persilja, oregano & basilika
lite pressad citron
lite olivolja
salt & svartpeppar

Gör så här:
Blanda ihop marinaden. Smaka. Marinaden ska ha hög smak och vara ganska salt.

Lägg laxen i dubbla plastpåsar. Häll i marinaden och låt fisken dra till sig den goda smaken under tiden du tänder griller och låter briketterna brinna ut.

Hacka örtkryddorna. Blanda med smöret. Pressa i vitlöken. Salta & peppra. Smaka dig fram till rätt blandning. Själv tycker jag att lite citron och olivolja är omistligt.

Salta & peppra laxen försiktigt. Lägg fisken i ett halster, så fastnar den inte på grillgallret. Grilla fisken först med köttsidan ned ett par minuter. Vänd laxen, lägg på locket och fortsätt grilla till fisken ”skivar sig fint när man trycker på den med fingret” (som Maj-Britt Aagaard skriver i bloggen Spiselandslaget). Då är den färdig.

Grilla citronerna med köttsidan ner. De blir sötare och godare när de har legat en stund på grillen.

Ät laxen tillsammans med färskpotatis, kryddsmör och grillade grönsakspaket. Det är kryddigt, det är gott & det är perfekt sommarmat.

Något som saknas? Nja, skulle vara ett glas rosévin då…