Jag gillar ganska rustik matlagning, gärna goda grytor som man kan pyssla om och smaka på lite grand. Är det en helgkväll med gott om tid, ett litet glas vin inom räckhåll och någon att prata med – då kan man bli både fokuserad och avslappnad. Det är då matlagning är riktigt kul.
Nu är jag med i en bloggutmaning: ”Välj de fem saker du tycker mest om i ditt kök”. Mitt val är ganska enkelt:
- Bra råvaror. Här är det kött som marineras till en Baeckeoffe, potatis och grönsaker som ska ner i grytan.
- Kryddor. Timjan och peppar till grytan.
- Ett litet glas vin att sippa på under matlagningen.
- En hjälpande hand. Både för att få hjälp om det kör ihop sig och för att det är trevligt att ha någon att prata med.
- Ett fat att lägga smakskeden på. Då blir spisen renare. Dessutom blir jag lite glad varje gång jag ser fatet med vinklasen.
Nu ser inte matlagning ut så här en vanlig måndagskväll när man kommer hem från jobbet. Då är det mer pasta och klockan som styr matlagningen.
Men matbloggar handlar inte bara om måndagskvällar och realism. Det handlar lite om att få drömma också.
Mer om bloggutmaningen finns på http://www.dagmarskitchen.se/2012/09/bloggutmaning/