Etiketter

, , , ,

Bryn köttfärs och grönsaker i en stekpanna. Lägg på riven ost och kör tortillabröden i ugnen.

Svårare än så är det inte att sparka igång smaklökarna en höstdag.

Men jag erkänner att jag har svurit i den mexikanska matkyrkan. Här finns både spiskummin och tomatpuré i köttfärsröran. Det gör det nog inte i riktiga quesadillas.

Det här behövs till 4 personer (inte jättehungriga):
2 schalottenlökar eller 1 liten gul lök
400 färs (nöt-, bland- eller vego-)
neutral olja
1,5 msk tomatpuré
salt & svartpeppar
1 tsk chipotle chili-pulver
2,5 tsk rökt paprika
1,5 tsk spiskummin
1 röd chili, spansk peppar
2 – 3 vitlöksklyftor
1 röd paprika
2 små burkar (totalt 280 g) majskorn
ev 1 msk torkad oregano

3 dl riven lagrad ost, t ex Herrgård
8 tortillabröd, storlek medium

Servering
Guacamole och stekta svarta bönor, tomat och kanske sallad

Gör gärna så här:
Sätt ugnen på 200 grader. Dela paprikan, skrapa ur fröna och skär den i små bitar. Skala vitlök. Dela, kärna ur och strimla chili. Skala och hacka löken.

Fräs löken glansig med lite olja i en stor stekpanna. Lägg i färsen och stek den smulig. Rör ner paprika och strimlad chili. Krydda med alla torra kryddor och pressa i vitlöken. Låt (kött)färsröran steka ett par minuter.

Häll av majsen och rör ner den. Låt röran steka några minuter tills paprikan är lagom al dente-stekt. Smaka och kolla kryddsättningen.

Lägg ut tortillabröden och fördela köttfärsröran på halva bröden. Strö över ost och vik ihop till halvmånar. Lägg dem på en plåt med bakplåtspapper och pensla med olja.

Kör i ugnen i ca 10 – 15 minuter.

Förbered tillbehören under tiden.