Etiketter
huvudrätt, klimatsmart, sås & röra, tillbehör, under 20:-, vardagsmat, vegetariskt
Är du en av dem som tror att det krävs en biff för att få till umami-smaken? Då ska du läsa vidare, för kombinationen champinjoner och soja ger ett smakdjup rakt ner till de djupast liggande smakreceptorerna.
Den här lins- och svampragun smakar bra. Och den smakar mycket. Faktiskt så mycket att du efter maten inte har minsta behov av den där umami-biffen.
Det här behövs till 3 – 4 personer:
1,75 dl okokta belugalinser (eller 4 dl kokta linser)
1 liten lök
1 vitlöksklyfta
1/2 tsk timjan
buljong, tärning/fond + vatten
250 g champinjoner
2 schalottenlökar eller 1 liten gul lök
olivolja
salt & svartpeppar
2 vitlöksklyftor
2 dl crème fraiche (och ja, den feta är fortfarande godast)
2 dl vatten eller svag buljong (vatten + tärning/fond)
2 tsk japansk soja eller champinjonsoja
3 – 4 portioner färsk gnocchi
Gör gärna så här:
Koka linserna efter anvisningar på paketet, men koka dem i buljong och gärna tillsammans med en skalad lök, en skalad vitlöksklyfta och lite torkad timjan.
Skala och hacka schalottenlöken. Skölj/torka av svampen och hacka den fint.
Stek svampen i aningen olja tills allt vatten kokat in. Häll i lite mer olja och lägg i hackad lök, Stek tills löken är glansig. Salta & peppra. Skala vitlöksklyftorna och pressa ner dem.
Blanda ner crème fraiche, vatten/svag buljong och japansk soja. Koka ett par minuter, blanda ner linserna och koka tills löken är klar. Smaka och känn efter om det behövs något mer.
Koka gnocchi under tiden.

Mycket gott 🥰 Vi är i Göttingen med husbilen och detta blev dagens middag med ett Italienskt vin till. Makens kommentar ”Jäkligt gott det här ” och jag håller med.
Tack 🙏🏻 för dina fantastiska recept ❤️🇸🇪🇩🇪
Vad kul att ni gillade receptet! Det finns mycket fint och intressant att se i Tyskland bara man svänger av från autobahn. Själv är jag förtjust i vinodlingsbygderna vid Mosel och Rhen (södra Hessen och Baden). Men Göttingen, Bremen och en massa andra städer är också väl värda ett besök. Trevlig semester!
Tack, vi är 70+ som tar tillvara på vår tid på jorden med att se oss omkring och laga god mat med bra dryck till. Vår resa har gått från Trelleborg-Rostock till Rügen där vi började den Gröna Allévägen som även blir Romantiska vägen ner till Füssen och sedan vidare mot Bodensjön och därefter Frankrike. Just nu är vi i Feuchtwangen. Moseldalen får bli en repris på resan mot Sverige, åkte där innan pandemin 2019, så vackert. Än en gång 🙏🏻för dina goda recept 🥰
Låter härligt att ha en husbil och kunna åka var man vill. Jag smådrömmer om det, men hustrun är benhård motståndare. Romantiska vägen har jag hört talas om, men aldrig åkt.
Själva är vi nyblivna pensionärer som hoppas kunna njuta av livet, både i Sverige och längre söderut när höststormarna drar in från Atlanten.
Pingback: Vecomeny – Medelhavskost för svenska kök nr 59 | Vin, mat, Alsace
Pingback: Veckomeny – Medelhavskost för svenska kök nr 66 | Vin, mat, Alsace
Pingback: Veckomeny – Medelhavskost för en mager januarivecka nr 69 | Vin, mat, Alsace