Etiketter

Idag är det den 14 oktober, Räkmackans dag! Och det är en dag att fira, i alla fall för mig.
Jag förstår inte den här ljumma inställningen till dagen. Jämför med hur det är på Kanelbullens dag. Då kan man knappt vända sig i mataffären utan att ha ner ett dussin bullar som ligger på en plåt och luktar ”köp mig!”.
Men idag, då är det som om handlarna har gått in på lagret för att göra en långvarig inventering. Räkmackans dag, den struntar de i.
Varför lyfter inte Ica-handlarna den här dagen och dukar upp alla läckerheter man kan ha smörgåsen? Och varför tar inte Coopbutiker med fiskavdelning in en hel eka i affären, nåja en liten jolle, i alla fall. Fyller den med räkor och ägg och majonnäs och dill och alla andra godsaker man kan ha på mackan.
För det är en läckerhet som du kan skapa som du vill. Danskt rågbröd eller Hönökaka, surdegsbröd eller vitt formbröd – du bestämmer. Sedan är det bara att ösa på med ett eller två hårdkokta ägg, köpt majonnäs (ta gärna Hellmans, det är den godaste, tycker jag) eller också gör du en aioli från grunden.
Dill tycker jag det ska vara, tomat, ägg och citron. Men när det kommer till hackad rödlök finns olika skolor, ta med eller hoppa över – du bestämmer.
Du kan också lägga till en sallad eller kronärtskockor eller avokado… så får du en hel middag och slipper steka köttbullar.
Om du vill kan du göra en lätt make over och förvandla smörgåsen till toast Skagen.
Det finns egentligen bara ett krav. Det ska vara räckor på mackan!