Etiketter
Idag firas helgonet Sankt Nikolaus. Han som en gång exporterades från Europa till USA och på engelska fick namnet Santa Claus. Alltså Jultomten.
Ja, han firas inte direkt i Sverige, men det gör han i katolska Tyskland och framför allt i Nederländerna och Belgien går där han under namnet Sinterklaas. Där är han megastor, i alla fall om du är så där 5 år gammal och gärna vill ha julklappar. Då ställer du fram dina skor på kvällen den 5 december och när du vaknar ligger julklapparna i skorna.
(Det här kan jag läsa mig till på nätet. Men jag blir lite förundrad över traditionen. Får de barnen bara små julklappar, sådana som ryms i en sko?)
Hur som helst, vi tar det från början. Sankt Nikolaus var en grekisk biskop som levde på 300-talet. Han ska ha varit givmild och gav gärna bort pengar på ett speciellt sätt: han lämnade dem i människors skor. Jag bara antar att människorna hade klivit ur dem, annars blev det ett jäkla pillande för den helige biskopen.
Men om du inte har fått några klappar i skorna under natten, vad kan du göra då?
Vara snäll mot sig själv, såklart. Ett sätt är att ta chèvre, linda in den i lufttorkad skinka och gratinera den i ugnen tills osten är mjuk och krämig. Ovanpå spisen kokar du vin och balsamvinäger med lite socker så den blir simmig. När du har låtit fikonklyftor få en snabb sväng i stekpannan, ja då är du färdig med gratinerad chèvre med serranoskinka, fikon & balsamicoreduktion.
Nu är det bara att äta & njuta. God Sankt Nikolaus, förresten!
