Etiketter

, ,

27-åringen i familjen – som nu är en vuxen man med en pyttelägenhet i Stockholm – säger att ”sås är ett bra sätt att förstöra nyttig mat”.

Jag känner mig lite så, när jag äter den här maten. Potatissalladen är god, torsken är mjäll och fin med en tydlig smak av citron och vitlök. Men ändå är det något som fattas.

Då lägger jag till en klick majonnäs – och POUFF – smaken exploderar i munnen. Den blir rund, fyllig och…

Ja, god, helt enkelt.

Det här behövs till 3 – 4 personer:
600 g torskfilé (eller annan vit fisk som sej, kolja, långa)
salt & svartpeppar
1 eko-citron, rivet skal & saften
2 vitlöksklyftor
2 – 3 msk olivolja
2 tsk torkade örtkryddor, t ex franska örter, timjan, oregano (blanda gärna)

Potatissallad
8 – 10 potatisar, kokta
½ rödlök
250 g gröna bönor, kokta (haricots verts)
ev 2 msk kapris
salt & svartpeppar
1 msk vit balsamvinäger
1 msk franska senap
5 msk olivolja
2 msk vatten

Servering
citronklyftor och gärna en klick majonnäs
(vi hade också lite wokad svartkål)

Gör gärna så här:
Förberedelser. Sätt ugnen på 175 grader. Koka potatis och gröna bönor. Tina fisken om den är fryst, och dela den i portionsbitar. Tvätta och riv citronskalet, lättast med ett zest-järn. Pressa ur saften. Skala och hacka vitlöken. Blanda olja, vitlök, torkade örtkryddor med rivet skal och saft från citronen.

Fisken. Lägg den i en oljad ugnsform. Salta & peppra. Häll över citron-vitlöksoljan. Ugnsbaka i ca 12 minuter tills fisken är klar, dvs skivar sig när man trycket lätt på den.

Potatissallad. Skiva potatisen. Skala och skiva rödlöken riktigt tunt, går lättast med en mandolin. Gör en vinägrett av olja, vinäger, senap & vatten. Lägg potatis, gröna bönor och lök i en stor skål (och kapris om du vill ha med det). Häll över vinägretten. Blanda runt.

Från början kommer den här maten från bloggen Nyttig mat ska vara god, som har ett recept på Örtig citronfisk och sallad med potatis och gröna bönor. Kika gärna in där, den torsken är mycket nyttigare. Mindre portioner, mindre olja och ingen majonnäs.