Etiketter

, , ,

I kylen låg några tortillabröd som blivit över sedan vi åt quesadillas härom dagen. Bredvid låg ett paket nötfärs och på köksbordet fanns en stor skål med hemmaodlade tomater som vi fått av kompisar.

Det där borde väl kunna bli en slags tacopaj, tänkte jag och började leta runt på nätet. Och se – på Aftonbladet hittade jag snabblagad tacopaj.

Jag snodde idén med tortillabröd som ”pajskal”, men grejade runt med fyllning och kryddning – och på en punkt lade jag in mitt veto.

I mitt hus förekommer ingen färsk koriander. Det är nämligen det jävligaste jag har ätit sedan en beskäftig mattant i Ekeby skola utanför Västerås försökte trycka i mig mald leverbiff. Det var någon gång i slutet av 1960-talet, men minnet lever kvar. Och avskyn.

(Skulle du tycka att listan på ingredienser är plågsamt lång, så kan du ta färdig taco-mix istället för kryddor och vetemjöl. Det är ungefär same-same, men inte lika kul, tycker jag. Då behöver man ju inte smaka).

Det här behövs till ca 4 personer (beroende på vad du serverar till):
500 g färs (nöt-, bland- eller vegofärs)
olivolja
2 vitlöksklyftor
3 msk tomatpuré
4 tsk spiskummin
2 tsk chipotle chili, torkad
3 tsk rökt paprikapulver
salt & svartpeppar
1 pkt bönor (svarta, vita eller blandade) eller 3 – 4 dl hemmakokta
1 liten burk majs
2 msk torkad oregano
2 tsk vetemjöl
2 dl vatten
2 dl crème fraiche
2 dl riven ost
4 – 5 medelstora tortillabröd

en springform med löstagbar kant och lite smör/Bregott till formen

Topping
tärnad tomat, paprika, strimlad chili, fintärnad rödlök & lite färska örtkryddor som oregano, persilja eller – hemska tanke – koriander

Servering
gärna tomatsallad

Gör gärna så här:
Sätt ugnen på 175 grader.

Fyllningen. Fräs färsen med olja i en stor stekpanna eller tjockbottnad gryta. Tryck i tomatpuré och alla torra kryddor. Pressa ner vitlöken och stek tills köttet är brynt. Rör ner bönor, majs och oregano. Låt allt bli varmt.

Strö över vetemjöl (funkar säkert med majsstärkelse också) och rör runt så mjölet fastnar på färsblandningen. Häll i vatten, rör runt och låt såsen koka så den tjocknar.

Pajen. Smöra en springform med löstagbar kant (eller annan pajform). Tryck ut tortillabröden så de täcker både botten och kanterna. Häll köttfärsröran i pajformen.

Blanda crème fraiche med hälften av den rivna osten, och bred det över pajen. Strö över resten av osten.

Kör i ugnen i 20 minuter. Sätt ugnen på grill de sista minuterna om du tycker pajen behöver mera färg.

Topping. Ta ut pajen ur ugnen. Strö över saker du gillar, till exempel tomat, lök, paprika, chili och någon örtkrydda. (Akta dig för koriander bara).